2011-2015

2015 Georgy Awards
Award Show Company
Best Musical I Love You, You’re Perfect, Now Change STAG Inc.
Best Play Minefields & Miniskirts Livid Productions
Junior Encouragement Award Monty Python’s Spamalot Wanganui Park Secondary College
Award Recipient
Ted Malloy Award for Outstanding Contribution to Amateur Theatre Lorraine Monshing OAM
GMCU Emerging Young Artist Grant Liam Wilson
Award Awarded To Role/Citation Show Company
Excellence in Artistic Design Aaron-David Palmer For the Direction and staging concept I Love You, You’re Perfect, Now Change STAG Inc.
Best Performance in a Musical (Male) Adam Poole Jordan I Love You, You’re Perfect, Now Change STAG Inc.
Best Performance in a Musical (Female) Nicky Pummeroy Eliza Doolittle My Fair Lady Albury Wodonga Theatre Co.
Best Performance in a Play (Male) Rick Harnwell Alf Cook The One Day of the Year Wangaratta Players
Best Performance in a Play (Female) Dianne Glover Margaret Minefields & Miniskirts Livid Productions
Narelle Parker Eve Minefields & Miniskirts Livid Productions
Best Supporting Performance in a Musical (Male) Antony Jones Wilbur Turnblad Hairspray Echuca Moama Theatre Co.
Best Supporting Performance in a Musical (Female) Kerrie Hogan Eulalie McKechnie Shinn The Music Man Seymour Performers Worshop
Best Supporting Performance in a Play (Male) Ken Krake Wacka Dawson The One Day of the Year Wangaratta Players
Best Supporting Performance in a Play (Female) Maygen Anderson Jan Castle The One Day of the Year Wangaratta Players
Best Singing (Male) Peter Read, Oliver Hogan, Greg Mills, Peter Hope The Barbershop Quartet The Music Man Seymour Performers Worshop
Best Singing (Female) Nicky Pummeroy Eliza Doolittle My Fair Lady Albury Wodonga Theatre Co.
Best Performance in a Junior Production (Male) William Margetts Gepetto My Son Pinocchio Jr. Echuca Moama Theatre Company
Sebastian Mathiethson Julian Marsh 42nd Street Initial Stages Theatre Company
Best Performance in a Junior Production (Female) Tash Jenkins Reno Sweeney Anything Goes Notre Dame College
Eliza Galbraith Anna Leonowens The King And I GV Grammar
Best Supporting Performance in a Junior Production (Male) Andy Burkitt Patsy Monty Python’s Spamalot Wanganui Park Secondary College
Best Supporting Performance in a Junior Production (Female) Alisha White Frenchy Grease St Augustine’s College, Kyabram
Best Junior Singing (Male) Andrew Bergemeister The King of Siam The King And I GV Grammar
Connor McDonald Bill Lawlor 42nd Street Initial Stages Theatre Company
Best Junior Singing (Female) Tash Jenkins Reno Sweeney Anything Goes Notre Dame College
Best Performance in a VCE Theatre Studies Play Connor McDonald Gary Noises Off Wanganui Park Secondary College
Kaylie Carbis Dotty Noises Off Wanganui Park Secondary College
2015 Judges Awards Hamish Nelson For an outstanding portrayal of Young Peter Allen The Boy From Oz Benalla Theatre Company
Peter Lejins For an outstanding portrayal of Winthrop Paroo The Music Man Seymour Performers Workshop
Aliesha Spence For outstanding Choreography 42nd Street Initial Stages Theatre Company
2014 Georgy Awards
Award Show Company
Junior Encouragement Award Macbeth.com Echuca College
Award Recipient
Ted Malloy Award for Outstanding Contribution to Amateur Theatre Patrick O’Connell
GMCU Emerging Young Artist Grant Bailey Ciavarella
Award Awarded To Role/Citation Show Company
Excellence in Artistic Design David Todd For the Direction and staging concept Suessical The Musical Livid Productions
Best Performance in a Musical (Male) Matt Dowling Prof Henry Higgins My Fair Lady STAG Inc.
Best Performance in a Musical (Female) Nicky Pummeroy Eliza Doolittle My Fair Lady STAG Inc.
Best Performance in a Play (Male) Leon Walsh Arthur Beare Mother & Son Albury Wodonga Theatre Co.
Best Performance in a Play (Female) Jenny Cartledge Maggie Beare Mother & Son Albury Wodonga Theatre Co.
Best Supporting Performance in a Musical (Male) Dale Janke Alfred P Dolittle My Fair Lady STAG Inc.
Best Supporting Performance in a Musical (Female) Molly Craig Mabel The Pajama Game Benalla Theatre Company
Natasha Schrikker Mayzie La Bird Suessical The Musical Livid Productions
Best Supporting Performance in a Play (Male) Peter Uniacke Robert Beare Mother & Son Albury Wodonga Theatre Co.
Best Supporting Performance in a Play (Female) Kate Chamberlain Liz Beare Mother & Son Albury Wodonga Theatre Co.
Best Singing (Male) Corey Cooper The Cat in the Hat Suessical The Musical Livid Productions
Robert Holian Freddy Eynsford-Hill My Fair Lady STAG Inc.
Best Singing (Female) Nicky Pummeroy Eliza Doolittle My Fair Lady STAG Inc.
Best Performance in a Junior Production (Male) Connor McDonald Emmett Forrest Legally Blonde – The Musical Initial Stages Theatre Company
Best Performance in a Junior Production (Female) Megan Scott Elle Woods Legally Blonde – The Musical Initial Stages Theatre Company
Best Supporting Performance in a Junior Production (Male) Aaron Bhat Max Detweiller The Sound of Music GV Grammar
Best Supporting Performance in a Junior Production (Female) Phoebe Newman Paulette Bonafonte Legally Blonde – The Musical Initial Stages Theatre Company
Tash Jenkins Grandma Addams The Addams Family Notre Dame College
Best Junior Singing (Male) Connor Deakin Ebeneezer Scrooge A Christmas Carol Echuca Moama Theatre Co.
Best Junior Singing (Female) Monique Pankhurst Maria The Sound of Music GV Grammar
2013 Georgy Awards
Award Show Company
Junior Encouragement Award
Award Recipient
Ted Malloy Award for Outstanding Contribution to Amateur Theatre Dale Roberts
GMCU Emerging Young Artist Grant
Award Awarded To Role/Citation Show Company
Best Performance in a Musical (Male) John Wright Daddy Warbucks Annie Echuca Musical Theatre Co.
Best Performance in a Musical (Female) Jennifer Robinson Maria The Sound of Music Albury Wodonga Theatre Co.
Best Performance in a Play (Male) Matt Dowling Y A Village Wooing STAG Inc.
Best Performance in a Play (Female) Nicky Pummeroy X A Village Wooing STAG Inc.
Best Supporting Performance in a Musical (Male) Colm Cox Max Deitweiller The Sound of Music Albury Wodonga Theatre Co.
Best Supporting Performance in a Musical (Female) Jan Deane Mother Abbess The Sound of Music Albury Wodonga Theatre Co.
Best Supporting Performance in a Play (Male) Steve Condron Bunting Murdered to Death STAG Inc.
Best Supporting Performance in a Play (Female) Fiona Kennan Miss Maple Murdered to Death STAG Inc.
Best Singing (Male) Jim Tullberg Nicely Nicely Johnson Guys & Dolls Benalla Theatre Company
Best Singing (Female) Jennifer Robinson Maria The Sound of Music Albury Wodonga Theatre Co.
Best Performance in a Junior Production (Male) Marcus Egan Tony West Side Story Initial Stages Theatre Company
Best Performance in a Junior Production (Female) Sian Lewis Aida Aida Notre Dame College
Juliana de Quilettes Charity Hope Valentine Sweet Charity Wanganui Park Secondary College
Best Supporting Performance in a Junior Production (Male) Sam Coats Angel Rent Out of Tune
Best Supporting Performance in a Junior Production (Female) Jemma Bell Cogsworth Disney’s Beauty and the Beast
Best Junior Singing (Male) Marcus Egan Tony West Side Story Initial Stages Theatre Company
Best Junior Singing (Female) Juliana de Quilettes Maria West Side Story Initial Stages Theatre Company
Best Performance in a VCE Theatre Studies Play Alice Stewart Arturo Ui The Resistible Rise of Arturo Ui Wanganui Park Secondary College